VĚTRNÉ MLÝNKY "větřoky" nebo též "viatraky"

26.03.2023

V našem okolí, je mnoho "větřoku", tak si k nim pojdmě něco říct:

Větrné mlýnky s turbínou se vyskytují v rámci ČR pouze v oblasti mezi Ostravou, Frýdkem-Místkem a Českým Těšínem. Tzn. v kraji, kde začátkem 20. století byla většina obyvatel zaměstnána v dolech či hutích a navíc měla i menší zemědělské hospodářství. Tito tzv. kovozemědělci bydleli převážně v samostatných usedlostech obklopených jejich poli o rozloze 1 až 3 ha. Vlastní hospodářství, kde pracovaly převážně ženy a děti, jim zajišťovalo potravinovou soběstačnost. Zemědělská produkce a chov zvířat obvykle postačovaly na obživu početné rodiny.


Každá usedlost původně vlastnila na šrotování obilí ruční rotační mlýnek. Na něm byla však práce velmi namáhavá. Koncem 19. století si právě tyto skupiny obyvatel vlastnící domek se zahradou a menší pole (domkáři) s dostatečným příjmem nechávali pro potřebu svého hospodářství stavět firmou KUNZ v Hranicích malé větrné mlýnky s turbínou typu Eclipse. Tyto nahradily mlýnky ruční (žernovy).


Počátkem I. světové války, kdy tovární výroba plnila především válečné potřeby, a nastal nedostatek mouky, zaměřily se drobné kovářské dílny na výrobu kopií větrných mlýnků firmy KUNZ. Stavby větrných mlýnků skončily ve 40. letech minulého století. V uvedené oblasti jich bylo několik set a každý z nich sloužil potřebám jediné usedlosti. Poslední větřok byl postaven v 50-tých let.

TIP na výlet - na stránkách www.povetrnik.cz je interaktivní databáze větrných mlýnků se zobrazením přímo v mapě.

Datyňok

Zdroj:  https://www.vetrnemlynky.czhttps://havirov-historie.cz, https://www.povetrnik.cz/