Pálení trávy a listí na zahradě je od března 2025 úplně zakázáno

Lidé, kteří na jaře byli zvyklí spalovat na zahradě shrabané listí,
trávu, případně další biomasu, mají od začátku března definitivně smůlu.
Vstoupila totiž v platnost novela zákona o ochraně ovzduší, která
spalování kontaminované biomasy zapovídá. Suchý rostlinný materiál pálit lze
i nadále.
Řečeno dikcí zákona je na otevřeném ohništi možné spalovat výlučně "suché rostlinné materiály, které nejsou znečištěné nebo jinak kontaminované cizorodými chemickými látkami". Typicky například dřevo při táboráku.
Pálení navlhlé trávy, které bylo spíše jejím doutnáním a bylo doprovázeno hustým štiplavým kouřem, je úplně zakázáno. Nejedná se totiž o dokonalé spalování, které je v tomto případě možné pouze ve spalovnách. Podobné je to s listím shrabaným ze země.
Upozorňujeme občany, že od března vstoupila v platnost novela zákona o ochraně ovzduší, která zakazuje spalování shrabaného listí, trávy, případně další biomasy. V zahradách je na otevřeném ohništi možné spalovat výlučně suché rostlinné materiály - typicky například dřevo při táboráku.
TEXT PŮVODNÍHO ČLÁNKU Z ROKU 2021:
Jak je to s pálením listí, trávy či jiného biologického odpadu? Na stránkách města není k nalezení obecně závazná vyhláška týkající se pálení. POZOR, ale i pálení má svá pravidla.
Pálení odpadů totiž upravuje zákon č. 86/2002 Sb. a č. 201/2012 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Stanovuje se, že v otevřených ohništích, zahradních krbech nebo v otevřených grilovacích zařízeních lze spalovat jen dřevo, dřevěné uhlí, suché rostlinné materiály a plynná paliva určená výrobcem, přičemž uvedená paliva nebo materiály nesmějí být kontaminovány chemickými látkami. Všechny ostatní materiály se nesmí spalovat.
Pokud je listí, vyřezané klestí a další bioodpad mokrý, pálit se nesmí a tomu, kdo tak činí, hrozí pokuta ve výši 500 - 150 000 Kč.
Pět pravidel pro správné pálení odpadu na zahradě:
1. Pálení odpadu může provádět pouze osoba starší 18 let.
2. Ohniště musí být vzdáleno minimálně 50 metrů od okraje lesa a v dostatečné bezpečné vzdálenosti od budov a volných skládek palivového dřeva apod.
3. Pálení odpadu nesmí být prováděno v období dlouhotrvajícího sucha a za větrného počasí.
4. K dispozici by měly být prostředky, kterými lze oheň uhasit - kbelík s vodou, lopata a písek, apod.
5. Po skončení pálení odpadu musí být ohniště bezpečným způsobem uhašeno a následně kontrolováno po dobu 8 hodin.
DALŠÍ INFORMACE od HASIČŮ:
V případě větrného počasí je vhodné pálení odložit na jiný den. Vítr může ohniště snadno rozfoukat do okolí.
Po celý rok platí v lesích zákaz kouření, rozdělávání nebo udržovat otevřené ohně mimo vyhrazená místa; rozdělávání nebo udržování otevřené ohně je zakázáno také do vzdálenosti 50 m od okraje lesa.
Spalování hořlavých látek na volném prostranství jsou povinny právnické osoby a podnikající fyzické osoby předem nahlásit buď telefonicky Integrovanému bezpečnostnímu centru na číslo 950 739 814 nebo elektronickým formulářem pod názvem "Pálení klestí" na webových stránkách Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje www.hzsmsk.cz.
Za nerespektování bezpečnostních pravidel případně způsobení požáru je možné uložit právnickým a podnikajícím fyzickým osobám pokuty až do výše 500.000 Kč, fyzickým osobám pak do výše 25.000 Kč.
Datyňok
Zdroj: www.hzsmsk.cz, zákon č. 86/2002 Sb. a č. 201/2012 Sb., www.havirovonline.cz